Принципи на устойчивото жилищно строителство в Европа
Публикацията е посветена на тенденцията за намаляване на потреблението на енергия в Европа и начините за намаляване на екологичните щети, причинени от строителството и експлоатацията на сградите. В статията ще намерите информация как да се подобри енергийната ефективност на жилищата, както и какви са характеристиките на "устойчивите" къщи.
"Зелени" директиви на Европейски съюз
През април 2023 г. Европейският парламент одобри преразглеждането на Директивата за енергийните характеристики на сградите (Energy Performance Of Buildings Directive, EPBD). Тя все още не е финализирана, но собствениците на жилища и купувачите на жилища в ЕС вече трябва да се ръководят от очертания в нея вектор. Според нейните разпоредби до 2030 г. ще бъде възможно да се продава или отдава под наем само имот с клас на енергийна ефективност не по-нисък от Е, а до 2033 г. - не по-нисък от D.
Глобалната цел, която Европа се стреми да постигне със своите "зелени" инициативи, е да намали въглеродните емисии с поне 55 % до 2030 г. (в сравнение с 1990 г.), а в дългосрочен план да се превърне във въглеродно неутрален континент.
Друга директива (Директивата за енергийната ефективност, Energy Efficiency Directive), приета през юли 2023 г., задължава държавите от ЕС да постигнат средногодишен процент на икономии на енергия от 1,5 % между 2024 и 2030 г., което е почти два пъти повече от сегашните 0,8 %.
Законите, които се приемат в Европа, се отразяват на стойността на имотите и на европейските пазари в момента. Например в Обединеното кралство апартаментите или къщите с висок клас на енергийна ефективност могат да струват с 40 000 паунда повече от тези с най-нисък.
Пасивна или устойчива къща?
Основният еталон и идеал по отношение на енергийната ефективност са нулево-енергийните къщи. Стандартът за такива сгради е разработен още в края на 80-те години в Германия. Разграничават се т.нар. пасивни къщи, т.е. такива, които консумират не повече от 15 kWh/m² годишно. Активните къщи отиват още по-далеч - те произвеждат повече електроенергия, отколкото консумират, но в света няма много такива примери.
Днес се използва терминът "устойчива къща" - т.е. къща, която осигурява оптимални условия на живот, като същевременно намалява до минимум потреблението на енергия. Съществуват много начини за постигане на това - от специфичната ориентация на фасадите до използването на екологични материали и строителни методи. Днес вече са разработени много модели на такива сгради. Те притежават сертификати Passivhaus или BREEAM, характеризират се с почти нулево потребление на ресурси и често са биоклиматични (проектирани така, че да използват добре терена).
Принципи при изграждането на "устойчиви" къщи
- Пестене на енергия. При изграждането на екологични къщи се използват материали и технологии, които намаляват потреблението на енергия: енергоспестяващи уреди, ефективни системи за отопление и охлаждане, приточна и смукателна вентилация с рекуперация на топлина, LED крушки. Освен това такива сгради често генерират собствена енергия с помощта на слънчеви панели или вятърни турбини.
- Опазване на водата. В зелените жилища се използват системи за събиране и повторно използване на вода, като например цистерни за дъждовна вода и системи за отпадни води. Те могат също така да имат осветителни тела с нисък разход на вода, като тоалетни с двойно промиване и душ-глави с нисък разход на вода.
- Зелено строителство. Зелените жилища са построени с екологични материали, което означава, че те са рециклируеми, биоразградими, нетоксични и получени от устойчиви източници. Например, дървесина от устойчиви гори, бои и покрития с ниско съдържание на ЛОС и изолация от целулоза или овча вълна.
- Пасивен дизайн. Зелените домове са проектирани така, че да използват оптимално естествената среда, като по този начин намаляват нуждата от изкуствено отопление и охлаждане. Това може да включва ориентиране на дома за максимално използване на слънчевата светлина, естествено засенчване и вентилация. Включва също така инсталиране на прозорци с двоен или троен стъклопакет за подобряване на изолацията.
- Управление на отпадъците. Екологичните домове обикновено имат компост и системи за рециклиране, за да се сведе до минимум количеството на отпадъците, които се изхвърлят на сметището.
- Подобрено качество на въздуха в помещенията. Този тип домове се характеризират с отлично качество на въздуха в помещенията. Това се постига чрез използването на строителни материали и довършителни работи с ниски емисии, без да споменаваме ефективната вентилация за намаляване на натрупването на влага.
Колко може да спести един “зелен” дом?
Степента на икономия на енергия може да варира в зависимост от прилаганите стратегии и характеристиките на къщата. В сгради, построени без съвременни подходи, загубата на топлина може да достигне 20-30%.
Чрез подобряване на изолацията на тавана, пода и стените и замяна на старите прозорци с по-ефективни може да се постигне значително спестяване на топлина. Въпреки че сумата зависи от всеки отделен случай, средната годишна икономия за къща с площ около 90 кв. м е около 1000 евро.
Тази цифра може да се увеличи значително, ако например се добавят възобновяеми енергийни източници като слънчеви панели. По груби изчисления по този начин могат да се спестят до 60% от топлинната енергия, което означава повече от 3000 евро годишно за стандартна къща.
Не само фотоволтаичната слънчева енергия допринася за икономии. Топлинната енергия за подгряване на вода може да намали потреблението с до 30 %. От друга страна, аеротермалните или геотермалните климатични системи могат да осигурят икономии от 25 до 80 процента.
Тези стратегии за пестене на енергия могат да се прилагат за всеки тип дом.
Използва ли домът ми много енергия?
Знаете ли колко енергийно ефективен е вашият дом? Сертификатът за енергийни характеристики (EPC) ще ви каже това. На всеки имот се дава оценка по скалата от A до G, като A е най-високото ниво (отбелязано в жълто), а G е най-ниското (отбелязано в червено). По-рядко се използва по-широк диапазон - от A++ до H. C и D се считат за средни, а E, F, G - за ниски.
Съвременните къщи, построени през последните 10 години, по правило са от клас В и по-висок.
Но какво да правим, ако къщата е стара? Как може да се подобри енергийната ефективност на дома, за да се намалят първо сметките за комунални услуги и второ, да се увеличи пазарната стойност на имота. Препоръчват се няколко техники.
- Подобряване на изолацията. Изчисленията показват, че качествената изолация на стените, покрива и тавана може да намали необходимата енергия за отопление с 25%.
- Подмяна на прозорците с енергийно ефективни. Икономиите ще бъдат още по-големи, ако се погрижите да монтирате "правилните" прозорци. Тази мярка, наред с подобрената топлоизолация, предотвратява появата и разпространението на мухъл, тъй като в помещенията се поддържа благоприятен микроклимат без прекомерна влага.
- Замяна на електрическите крушки с LED крушки. Те консумират 10 пъти по-малко електроенергия в сравнение с крушките с нажежаема жичка и не съдържат токсични вещества.
- Подмяна на домакинските уреди с енергийно ефективни. Всички домакински уреди трябва да са от клас ААА.
- Използване на системи за "интелигентен дом". Автоматично регулираните системи могат да контролират отоплението в зависимост от външни фактори, да включват и изключват осветлението и т.н.